Master Degree 7e Dan voor Sahyun Fred Klein en Sahyun Bernd Raue

Na ruim een ½ jaar intensieve voorbereiding als laatste onderdeel van een proces van ruim 6 jaar was het eindelijk zover op 21 februari 2025. In de Difesa Dojang van Grand Master Willy van de Mortel, 9e Dan, in Helmond werd onder zijn toezicht en die van Grand Master James Tjin A Ton van Taekwon-Do school In Nae Do Kwan, eveneens 9e Dan, het 7e Dan examen afgenomen voor Sabum Fred, 6e Dan ITF nl en hoofdtrainer van Hwa Rangdo Taekwondo-Do school Zeewolde/ Dronten en Sabum Bernd Raue, 6e Dan, Taekwon-Do school Ohdokwan in Capelle aan de IJssel.

Sabum Fred, die sinds 1996, toendertijd 1e Dan en leraar de wekelijkse Lerarentraining volgt bij Sabum Waldi Martowirono in Elburg vulde zijn reguliere trainingen aan met extra lessen bij Master Art van de Lee, 8e Dan, van Ohdokwan. Deze sympathieke en hulpvaardige Sahyun boordevol kennis, kunde en ervaring wilde na overleg zorgen voor de voor de ”laatste puntjes op de i. “in deze laatste fase naar mijn examen. De keuze voor Master Art was niet moeilijk, gezien het feit dat Master Art eerder zijn beide zoons Ron en Edwin had geholpen op te leiden tot de 7e Dan. Daarnaast was Master Art kortgeleden ook zelf geslaagd voor zijn 8e Dan examen tijdens een internationaal Instructor Course in Wenen.

De gezamenlijke trainingen van Sabum Bernd en Fred werden, zoals zij eerder bedacht hadden volgens een stappenplan zowel in Dronten als in Capelle aan de IJssel gehouden. Dat daarvoor zo veel kilometers gereden moesten worden – steeds 2 uur reizen heen en 1,5 uur terug was voor mij van ondergeschikt belang. Ook de extra kosten voor het huren van een lege zaal in sporthal de Beurs in Dronten waren te overzien.

Opgaan voor dit examen was geen sinecure gezien er eerst pas examen gedaan mocht worden na te hebben voldaan aan alle eisen van onze bond ITF NL, waaronder wachttijd, scheidsrechter B licentie, LTC, ICC, IDC, een voltooide NSA -NSF sportleider opleiding en een Internationaal goedgekeurde scriptie.

Het examen zelf bestond uit het lopen van 7 Tuls, 6 stuks vanaf Tong Il Tul, en nog een vrije Tul, Ilbo Matsogi waarbij de Grand Masters de aanval techniek kozen en Hosinsul, zelfverdediging volgens een vooraf opgelegde en begrensde opdracht, power break technieken van 4 en 3 planken van elk 1,8 cm en individuele technieken, ook – achterwaarts – gesprongen, op de 1,8 cm plank welke steeds met slechts 1 hand vastgehouden mocht worden. Daarna volgde nog een verdediging van de Scriptie waar de Grandmasters kritische vragen over stelden.

Groot was de voldoening toen de Grand Masters hun laatste oordeel uitspraken na het examen van 2,5 uur. Beiden geslaagd. We kunnen zeggen dat onze gedegen voorbereiding, inzet en doorzetten uiteindelijk leidde tot het vervullen van onze ultieme wens: het behalen van de Master Degree 7e Dan in ITF Taekwon-Do. Dankbaar namen we de felicitaties van onze Grandmasters Willy en James in ontvangst. Last but not least wil ik onze dankbaarheid uiten aan allen: de scholen van Martowirono, Ohdokwan en Hwa Rangdo die bijgedragen hebben onze doelen te bereiken.